Ders Notları

100% Complete (success)
Dikkat !!! Lütfen okuyunuz ...

Öğretim Üyesi (Üyeleri): - *

(*) Ders notu girebilmek için, bu alanda kendi isminiz yazıyor olmalı...

  • Farklı bir isim yazıyor veya boş geliyor ise; ubs.omu.edu.tr adresinden, Öğrenci Web (Öğretim Üyesi) modülü seçilmeli,
  • Bologna Süreci -> Ders Öğretim Planları seçilmeli,
  • Açılan pencerede, ders verdiğiniz Fakülte, Bölüm, Ders seçilerek, Öğretim Üyesi (Üyeleri) alanına isminizi yazmalısınız...
Yıl: 1, Dönem: 1
Ders Kitabı / Malzemesi / Önerilen Kaynaklar

1) Charles Barrett ve T. B. Massalski, Structure of Metals, Pergamon Press, Oxford, 1980. 2) Theo Hahn, ed., International Tables for Crystallography- Volume A, B and C , 3) Ralph W. G. Wycoff, Crystal Structures - Volume 1, 2, 3 and 4 , John Wiley and Sons, New York, 1964.

Dersin İçeriği

Katılarda, sıvılarda ve gazlarda yayılım. Kinetik verilerin analizi. Homojenleştirmenin, karbonize etmenin ve karbondan arındırmanın kinetiği. Tanecik büyütmenin kinetiği. Gaz-metal reaksiyonları. Oksitleme ve azotlama. Katılarda çözülme süreçleri. Tekrar kristalleşmenin kinetiği.

Dersin Amacı

Katılarda, sıvılarda ve gazlarda yayılım mekanizmalarının anlaşılması ve kinetik verilerin analiz edilmesi. Homojenleştirmenin, karbonize etmenin ve karbondan arındırmanın kinetiğinin öğrenilmesi. Gaz-metal reaksiyonları, oksitleme ve azotlama işlemlerinin anlaşılması. Katılarda çözülme süreçleri ve tekrar kristalleşmenin kinetiğinin anlaşılması.

Haftalık Ders İçeriği

Hafta Teorik Uygulama Laboratuar Ders Notları

Bölüm Program Çıktıları

# Program Çıktı Id Açıklama

İletişim Bilgileri

Adres:
Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörlük Binası Kurupelit Kampüsü, 55139 Atakum / SAMSUN
Telefon:
(362) 312 19 19
Eposta:
iletisim@omu.edu.tr